Nemalonus kvapas iš burnos – daugelio nemalonumų priežastis, o ypač, jei tai nurodo aplinkiniai. Dažnai žmogus net neįtaria, kad jam iš burnos sklinda nemalonus kvapas, o bendraujantiems su juo žmonėms yra labai nemalonu tai daryti, o pasakyti – ne visi išdrįsta. Toks nemalonus reiškinys kalba apie kai kurias ligas; o kad jų atsikratyti, reikia kreiptis į specialistus. Tačiau, daugeliu atvejų, laikantis kai kurių mandagumo taisyklių, kažkas iš aplinkinių pasiūlo mėtinį ledinuką.
Nemalonaus kvapo iš burnos, priežastys
Nemalonus kvapas iš burnos, vadinamas halitoze. Priklausomai nuo sveikatos būklės, halitozė gali būti laikina ir nuolatinė.
Dažniausia ir pagrindinė kvapų priežastis – seilių išsiskyrimo nepakankamumas. Ypač tai būna ryte, kai dar seilių liaukos neišskiria tinkamo kiekio seilių, o mirusios ląstelės ant liežuvio, kurių dar seilės nenuplovė – ir skleidžia nemalonius kvapus. Taip būna devyniems iš dešimties žmonių. Atsigėrus bent vandens, netrukus kvapas dingsta. Taip pat dažnai halitozė pasireiškia ilgų kelionių metu, kai žmogus negali atsigerti pakankamo kiekio vandens.
Dažniausiai kvapas eina nuo liežuvio, tačiau mirusių ląstelių būna ir kitose burnos ertmės vietose, pavyzdžiui, tarpdančiuose, kur užstrigę maisto likučiai pradeda irti, o irdami, skleidžia puvėsių kvapą. Jei itin retai valomi dantys, tai bakterijos susikaupia ne tik tarpdančiuose, bet ir ant dantų. O tai irgi skleidžia nemalonius kvapus.
Maistas, rūkymas, irgi labiausiai paplitusios halitozės priežastys. Taip pat griežtos dietos, badavimas, gali privesti prie halitozės.
Burnos ertmės infekcijos, tokios, kaip ėduonis, paradontitas ar stomatitas, viena iš šviežio kvėpavimo sutrikimo priežasčių.
Yra ir eilė medicininio pobūdžio priežasčių: tam tikrų vaistų vartojimas, kepenų ir inkstų ligos, diabetas, skrandžio – žarnyno refliuksas ir kt.
Acetono kvapas iš burnos
Šį kvapą sukelia ketonai – šalutiniai riebalų apykaitos produktai, kurie organizme susidaro badavimo metu, esant angliavandenių trūkumui, sergant cukralige. Ketonai gali išprovokuoti diabetinę ketoacitozę. Šiuo atveju jau būtina kreiptis į medikus.
Kaip iš burnos savarankiškai pasitikrinti kvapą
Pravartu žinoti metodą, kaip pasitikrinti burnos kvapą pačiam, nes aplinkiniai ne visada apie tai pasako, o bendrauja nenoriai. Liežuvis – pagrindinis blogo kvapo šaltinis, todėl nuo jo ir reikia pradėti. Jeigu liežuvis oranžinis ir be apnašų – tai geras požymis. O baltas ir apsinešęs – tai jau nelabai. Reikia šaukšteliu nugrandyti apnašas, duoti joms išdžiūti, o po to pauostyti.
Yra dar vienas būdas: aplaižyti plaštakos viršutinę pusę, duoti seilėms išdžiūti, o po to – pauostyti tą vietą.
Kaip panaikinti nemalonų kvapą iš burnos
Halitozė pasireiškia dėl įvairių priežasčių. Kartais savalaikis kreipimasis į gydytoją, padeda išspręsti šia problemą. Deja, visi metodai, kovoje su halitoze – laikini. Todėl procedūras reikia dažnai kartoti, kad išvengti nemalonių pojūčių sau ir kitiems. Dažniau gerkite vandenį. Jei burnoje pastoviai išsiskiria reikiamas seilių kiekis, tai atsirasti bjauriems kvapams iš burnos, šansai maži. Valant dantis, nepamirškite specialiu grandiklių nugrandyti nuo liežuvio apnašas. Jei ši procedūra bus atliekama reguliariai, ir nesergate aukščiau išvardintomis ligomis, dėl blogo kvapo iš burnos, galite būti ramūs. Taip pat naudokite dantų siūliuką. Taip išvengsite maisto likučių sankaupų tarpdančiuose.
Jeigu po valgio nėra sąlygų iš karto išsivalyti dantis, tai vietoje kramtomos gumos ar saldainio, praskalaukite burnos ertmę specialia skalavimo priemone. Skalauti reikia ne mažiau 30 sekundžių, o po to – pusvalandį nieko nevalgyti ir nerūkyti.
Kaip panaikinti nemalonų burnos kvapą, produktų pagalba
Labai veiksminga yra žalioji arbata, kuri savyje turi labai daug antibakterinių medžiagų, kažkuriam laikui panaikina nemalonų kvapą iš burnos.
Cinamonas turi savyje eterinių aliejų, naikinančių daugelį bakterijų. Galima cinamono lazdelę įdėti į rytinę košę ar arbatą.
Kai kurie vaisiai ir daržovės irgi įtakoja šviežią kvėpavimą. Nemalonų kvapą naikina obuoliai, salieras, morkos, uogos, apelsinai ir moliūgai.
Tam tikram laikui kvapus neutralizuoja ir prieskoninių augalų sėklos: anyžiaus, kardamono, fenchelio, krapų ir petražolės.
Kaip panaikinti svogūnų ir česnako kvapus ir burnos
Svogūnas ir česnakas – labai sveiki produktai, bet padauginus jų, atsiranda specifinis, nemalonus kvapas iš burnos. Panaikinti jį padės obuolys, citrinos sultys, žalioji arbata ir pienas.
Kaip panaikinti pagirių kvapą
Deja, nuo šito kvapo atsikratyti nėra taip paprasta. Nei vienas metodas to negarantuoja 100 procentų. Bet pabandyti galima: kruopščiai išsivalyti dantis, išgerti puodelį juodos kavos arba pakramtyti jos pupelių, kramtomos gumos ar aktyvuotos anglies 10 – 20 tablečių (priklausomai nuo kūno masės).
0 Comments